На Влашићу одржана радионица „Процесуирање предмета кривичних дјела корупције“
05.07.2019.
(Сарајево, 5. јули 2019. године) – Једнодневна радионица на тему „Процесуирање предмета кривичних дјела корупције“ одржана је јучер на Влашићу. Радионицу је организовало Високо судско и тужилачко вијеће Босне и Херцеговине (ВСТВ БиХ) у оквиру пројекта „Изградња ефикасног правосуђа у служби грађана“ (Пројект ИПА 2017) којег финансира Европска унија из програма претприступне помоћи Европске уније ИПА 2017.
Учесници радионице, судије и тужиоци који раде на процесуирању предмета кривичних дјела корупције, су размијенили искуства у раду на процесуирању предмета ове врсте. Разговарали су о дужини трајања ових предмета, казненој политици у погледу одмјеравања казне код процесуирања кривичних дјела корупције и доказивања постојања дјела корупције с циљем усвајања заједничких закључака у погледу важних питања у вези рјешавања ових предмета. Представници Мисије ОСЦЕ-а у БиХ су такођер представили препоруке из извјештаја „Процјена потреба правосуђа у процесуирању корупције кроз праћење рада на кривичним предметима“ који је израђен у фебруару 2019. године на основу резултата праћења рада на предметима корупције у БиХ.
Радионицу је отворила Ружица Јукић, потпредсједница ВСТВ-а БиХ, а модератор и излагач је био Горан Гламочанин, тужилац Посебног одјела Републичког тужилаштва Републике Српске.
ВСТВ БиХ захваљујући Европској унији у оквиру Пројекта ИПА 2017 проводи значајне активности усмјерене на унапређење процесуирања предмета кривичних дјела корупције. У циљу имплементације Стратегије БиХ и Акционог плана за борбу против корупције увест ће се систем за детаљно праћење рада тужилаца и судија у предметима кривичних дјела корупције полазећи од анализе броја и трајања предмета корупције.
На радионици су усвојени сљедећи закључци:
- Иако је правосуђе подузело одређене почетне кораке у примјени препорука наведених у извјештају ОСЦЕ-а „Процјена потреба правосуђа у процесуирању корупције кроз праћење рада на кривичним предметима“ из 2018. године, то није довољно да би се констатовао напредак у погледу процесуирања предмета кривичног дјела корупције.
- С циљем ефикаснијег управљања суђењима у сложеним предметима кривичног дјела корупције потребно је да ВСТВ БиХ, у сарадњи са предсједницима судова, развије смјернице које би судијама помогле да ефикасније управљају суђењима.
- Констатује се потреба активније улоге тужиоца током трајања истраге у кривичним предметима корупције.
- Неопходно је вршити континуирану едукацију овлаштених службених органа, тужилаца и осталог особља у тужилаштвима које по налогу тужиоца ради на предметима те инсистирати на унапређењу иницијалне обуке за новоименована службена лица.
- Потребно је да судије приликом израде пресуда посебну пажњу обрате на квалитет образложења одлука у кривичним предметима корупције.
- Судови у цијелој БиХ требају усвојити усклађену казнену политику у предметима високе корупције, која би на одговарајући начин узела у обзир тежину почињеног кривичног дјела и осигурала одвраћајућу функцију кривичноправне санкције.
- С циљем уједначавања судске праксе, потребно је креирати јединствену базу података о правомоћним судским одлукама донесеним у процесуираним кривичним предметима корупције.
- Уочена је потреба за континуираним организирањем заједничких радионица и састанака тужилаца и судија с циљем развоја дискусије о актуелним темама везаним за процесуирање кривичних дјела корупције и усвајањем заједничких закључака.
Пројекат „Изградња ефикасног правосуђа у служби грађана“ финансира Европска унија у износу од 5,95 милиона еура у периоду 2018. – 2021. година и дио је шире подршке Европске уније сектору правосуђа у Босни и Херцеговини.
За више информација молимо да се обратите Кабинету Предсједништва ВСТВ-а БиХ на телефон 033 707 570.
-КРАЈ-
Приказана вијест је на:
Вијест доступна још на:
6295 ПРЕГЛЕДА
Копирано
Повратак на врх