Ефикасно процесуирању предмета ратних злочина у фокусу конференције главних тужилаца
Сарајево 4.7.2023. године – Високо судско и тужилачко вијеће Босне и Херцеговине (ВСТВ БиХ) данас је у Сарајеву организовало конференцију главних тужилаца Босне и Херцеговине током које је разговарано о свеобухватним аспектима процесуирања предмета ратних злочина, те стању и перспективама проведбе Ревидиране државне стратегије за рад на предметима ратних злочина.
Конференцију је отворио предсједник ВСТВ-а БиХ Халил Лагумџија истакавши њен значај у погледу стручног усаглашавања о даљим мјерама рада на предметима ратних злочина. „Тужилаштва у БиХ су у обавези да фокусирано усмјере своје капацитете у процесуирању сложених и приоритетних предмета ратних злочина. Главни тужиоци имају обавезу да осигурају највише стандарде ефикасности и квалитета.“, нагласио је Лагумџија.
У фокусу конференције било је утврђивање кључних препрека и потреба тужилаштава у процесуирању предмета ратних злочина, као и предлагање неопходних корака који ће осигурати свеобухватан приступ и једнообразно функционисање тужилачког система у БиХ. Као приоритет у процесуирању предмета ратних злочина наглашена је потреба за интензивнијим радом на предметима регионалног карактера, унапређењем квалитета оптужница и учинковитијом проведбом интерног надзора главног тужиоца. Додатно је разматрана и неопходност унапређења сарадње између тужилачких органа и полицијских агенција, са посебним нагласком на дефинирање предуслова за осигурање подршке Државне агенције за истраге и заштиту- СИПА. Главни тужиоци су се, такођер, усагласили да је неопходно унаприједити динамику судског поступка на начин да се главни претрес проводи у року од седам дана, у складу са минималном мјером и стандардима ефикасности прописаним подзаконским оквиром ВСТВ-а БиХ.
„Терет процесуирања предмета ратних злочина понајвише стоји на тужилачком систему, који је потврдио капацитет за постизање видљивих учинака у протеклим годинама. Међутим, додатни напори су нужни како би се што више починилаца ратних злочина привело правди и декларирало окончање кривичне фазе транзицијске правде у Босни и Херцеговини“ истакао је Стефано Еллеро, шеф Операција Делегације ЕУ у БиХ. Наглашено је да ЕУ остаје посвећена подршци Босни и Херцеговини да омогући правду жртвама ратних злочина. „Ово је наша морална одговорност и нема временског ограничења“, закључио је.
Мисија ОСЦЕ-а у Босни и Херцеговини прати и извјештава о поступцима у предметима ратних злочина који се воде пред домаћим судовима и овом приликом Ребецца Агуеле, шефица Одјела за владавину права у Мисији ОСЦЕ-а у БиХ нагласила је: „Са готово 400 предмета ратних злочина са познатим починиоцем који тек требају бити процесуирани, налазимо се, како је и истакнуто у посљедњем извјештају Мисије, у утрци с временом“.
„Двадесет година након окончања Стратегије Кривичног трибунала за бившу Југославију, значајан учинак је постигнут у остваривању правде за жртве ратних злочина.“ истакао је Кевин Хугхес представник Уреда главног тужиоца Међународног резидуалног механизма кривичних трибунала. „Остаје још много важног посла који треба обавити, а Уред главног тужиоца МРМКТ ће блиско сарађивати са тужиоцима у БиХ како би се остварили универзални захтјеви правде за жртве ратних злочина.“, додао је.
Конференција је организована уз финансијску подршку Европске уније у оквиру Пројекта „Унапређење рада на предметима ратних злочина“ уз оперативну координацију са Мисијом ОСЦЕ-а у БиХ и Тужилаштвом Међународног резидуалног механизма кривичних трибунала УН-а.